Ötekileşen Dünya

07.04| 09.04.2022

Sanatçılar: Deniz Çalışkan, İmelda Kuyumcu

Kürasyon: Halime Büşra Ateş, Pelin Şennur

“Dünya kendi kendini doğuran bir sanat yapıtıdır.” Nietzsche

‘’Ötekileşen Dünya’’, insan-doğa-yapım kavramları ekseninde, doğada insanın ötekileştiği noktayı barındırır. Doğa gibi kendi zamansallığını içinde barından bir süreci anlatarak söylemler inşa etmeye çabalar. Doğadan koparılıp başka formlara dönüştürülen şeyler, insanın üretmeye gücünün yetmediği, sahip olamadığı bir alanın varlığına göz kırpar. İnsan üretiminin kalıcılığının sorgulandığı, doğanın sürdürülebilirliğinin yüceltildiği sanat pratiklerini yan yana getiren ‘’Ötekileşen Dünya’’, doğa ile iş birliği içinde olan ve doğa üzerinden insanın durduğu yeri yapı-söküme uğratan çalışmalara yer vermektedir. Fakat tüm bu söylemler sonucunda insanın hayal gücü ile doğadaki nesnelere varoluşsal bir anlam katabileceği aklınıza gelmiş miydi?

Sanatçı İmelda Kuyumcu’nun ‘’İsimsiz’ adlı kavanoz formundaki eseri; doğadan ödünç almış olduğu süngeri, nişasta bazlı biyoplastik ile yeniden üreterek doğaya ihanet etmeden, insan yapımı imalat yöntemiyle yeniden üreterek ait oldukları yere tekrar yerleştirerek kendini doğaya teslim ediyor. Bu çalışmasıyla, yaşam formlarının farklı alanlarda koşullar sağlandığı sürece, canlı yaşamının kendini tekrardan var edebileceğini hatırlatıyor.

Serginin bir diğer sanatçısı olan Deniz Çalışkan ise ‘’Spiral’’ adlı eserinde hurda talaşı gibi değersiz ve atık olarak nitelendirilen bir malzemeye yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Müdahaleye maruz kalmamış buluntu mermer ile demir talaşın diyaloğu sonucunda oluşan heykel, mimari ve kent arasındaki yeni bir form arayışı olarak karşımıza çıkıyor. Deniz Çalışkan; kent ve yıkım estetiğini eğri büğrü demirler ile fallik çağrışımlarla organik bir bakış açısıyla yeniden yaklaşıyor.

Zamansallık sürecinde ‘kendiliğinden’ gelişen bir doğa yolculuğu olarak betimleyebileceğimiz ‘’Ötekileşen Dünya’’ sergisi, izleyiciyi bu yolcuğun bir parçası olmaya davet ediyor. 7-9 Nisan tarihlerinde; Halime Büşra Ateş ve Pelin Şennur küratörlüğünde gerçekleşecek sergiyi,  12.00-19.00 saatleri arasında Galeri Bu’da ziyaret edebilirsiniz.