HANGİSİ AĞIR HANGİSİ GERÇEK

Merve Dündar

04.05.2019- 05.05.2019

“Hangisi Ağır Hangisi Gerçek” sergisi Merve Dündar’ın son 3 yıllık üretimlerinden oluşuyor. İnsan yaşamının güncel döngüsü içinde gerçeklik ve zıtlık kavramlarını içsel bir araştırma metoduyla irdeleyen Dündar, malzeme olarak kullandığı kâğıdın farklı formlarını elde ederek sanatsal yaklaşımını farklı tekniklerle birleştiriyor.
Sergi toplamda 2 farklı seriden oluşuyor. İlk seri olan “taş-ı-yorum” sanatçının üretim pratiklerinin çeşitlendiği son 2 yıldaki yaklaşımı olan atık kâğıtlardan oluşturulmuş kâğıt hamuru ile elde edilen ve görünüşün yansıttığı gerçeklik hissini sorgulatan kaya formlarını yansıtıyor. Bu gerçeği yaratmaya çalışan kaya formları, görünüşleriyle algıları bulandıran yapılarının yanında içlerinden kayayı yırtarmışçasına çıkan ve insan derisini andıran dokularla zihinsel yükün bedendeki yansımalarını form üzerinden izleyiciye aktarırken gerçeklik duygusunu manipüle ederek izleyiciye zamansız ve mekânsız bir düzlemi işaret ediyor.
Sergiyi oluşturan bir diğer seri ise “Birikenler” serisi. Sanatçının iç dünyasında zihnini meşgul eden kelimelerin rastlantısal ve deneyimsel olarak dışavurumlarından oluşan bu kâğıt kolajları, Dündar’ın zihin topografyasını izleyiciye cesurca açtığı ve seyirciyle etkileşime giren canlı organizmalar gibi. Kolajlar, kesilmiş küçük kâğıt kelimelerin yığınlarından oluşan bir form oluşturuyor. Kelimeler yeni formlarıyla yeni anlamlara, anlamlar ise forma dönüşüyor. Kolajların oluşturduğu sınırsızlık ve karmaşa hissi içinde bulunduğumuz postmodern dönemin bilgi akış yöntemlerinin hızının yarattığı manipülasyonları beden ve doğa formlarının izleriyle bütünlüyor. Sergide ayrıca genç ses tasarımcısı Kaan Işık’ın Merve Dündar’ın “taş-ı-yorum” serisini üretirken sanatçının atölyesinde kaydettiği seslerden oluşan “Falling Rocks Through Reality” isimli bir ses enstalasyonu da yer alıyor.