GaleriBU Special Politic 30 Nisan – 22 Mayıs

“SPECIAL POLITIC’’ sergisi, insanlık tarihinde korkuya doğmanın yarattığı dünya algısında, bireyin yaşam evrelerine göre korku hâkimiyetini inceliyor. Kişinin kendisiyle, toplumla ve dünyayla olan diyaloğundaki çatlakları açığa çıkartarak, çatlakların içinden sızanlarla ilgileniyor.
Sergi, geleneksel toplumlardaki “varlık” olma halleri ve bu hallerin genel tutumları, çatlakları ve çatışmaları ekseninde toplanırken, bu karşıtlıkların ve çarpıklıkların çatıştığı noktada ortaya çıkan “ilkel zihin” ve “kolektif zihin” modelleri üzerinden modernite ve korkunun nasıl biçimlendirildiğini araştırıyor. Yaşam döngüsü içindeki varlık modelleri ve bu modellerin birbirleriyle etkileşimlerinin yarattığı biçimsiz çokluğun çelişkileri, kolektif davranışın altında görünmez hale gelen bireyin sorunları ve bu sorunların sesli ifadesinden doğan bir sağırlar diyaloğu…
Küratörlüğünü Esra Özkan, Gencer Uçar ve Merve Balcıoğlu’nun yaptığı sergide, Anti-pop, Candaş Şişman, Baran Çağınlı, Leyla Emadi, Öykü Ersoy, Manolya Çeliker, Nesren Jake, Esra İlbeyli, Tuba Ergin, Olgu Ülkenciler, Selda Başkaya, Şeyda Özdamar, Naz Sirmen, Tutku Bulut Beyaz, Hülya Sözer ve Yağmur Yılan yer alıyor.
“SPECIAL POLITIC” ismi ise herkesin fikir ve düşüncelerini özgürce, istediği şekilde ifade edebilmesinden doğan özgünlüğü ifade ediyor. Farklı alanlardan sanatçıları bir araya getirerek, izleyiciye “yeni bir sözün” mümkün olabildiğini aktarmaya çalışan “SPECIAL POLITIC” sergisi, 30 Nisan’dan 22 Mayıs’a dek GaleriBU’da ziyaret edilebilir.